Януш Корчак — выдающийся польский педагог, писатель, врач и общественный деятель, который отказался спасти свою жизнь трижды.

В первый раз это произошло, когда Януш принял решение не эмигрировать в Палестину перед оккупацией Польши, чтобы не оставлять «Дом сирот» на произвол судьбы накануне страшных событий.

Во второй раз — когда отказался бежать из варшавского гетто.

А в третий — когда все обитатели «Дома сирот» уже поднялись в вагон поезда, отправлявшегося в лагерь, к Корчаку подошел офицер СС и спросил:

— Это вы написали «Короля Матиуша»? Я читал эту книгу в детстве. Хорошая книга. Вы можете быть свободны.

— А дети?

— Дети поедут. Но вы можете покинуть вагон.

— Ошибаетесь. Не могу. Не все люди — мерзавцы.

Через несколько дней в концлагере Треблинка он вместе с детьми из «Дома сирот» вошел в газовую камеру. По дороге к смерти Корчак держал на руках двух самых маленьких деток и рассказывал сказку ничего не подозревающим малышам.

Этот потрясающий человек составил 10 принципов воспитания детей, которые стоит знать каждому:

  • Не жди, что твой ребенок будет таким, как ты или таким, как ты хочешь.
  • Помоги ему стать не тобой, а собой.
  • Не требуй от ребенка платы за все, что ты для него сделал. Ты дал ему жизнь, как он может отблагодарить тебя? Он даст жизнь другому, тот — третьему, и это необратимый закон благодарности.
  • Не вымещай на ребенке свои обиды, чтобы в старости не есть горький хлеб. Ибо что посеешь, то и взойдет.
  • Не относись к его проблемам свысока. Жизнь дана каждому по силам, и будь уверен — ему она тяжела не меньше, чем тебе, а может быть, и больше, поскольку у него нет опыта.
  • Не унижай!
  • Не забывай, что самые важные встречи человека — его встречи с детьми. Обращай больше внимания на них — мы никогда не можем знать, кого мы встречаем в ребенке.
  • Не мучь себя, если не можешь сделать что-то для своего ребенка, просто помни: для ребенка сделано недостаточно, если не сделано все возможное.
  • Ребенок — это не тиран, который завладевает всей твоей жизнью, не только плод от плоти и крови. Это та драгоценная чаша, которую Жизнь дала тебе на хранение и развитие в нем творческого огня. Это раскрепощенная любовь матери и отца, у которых будет расти не «наш», «свой» ребенок, но душа, данная на хранение.
  • Умей любить чужого ребенка. Никогда не делай чужому то, что не хотел бы, чтобы делали твоему.

Люби своего ребенка любым — неталантливым, неудачливым, взрослым. Общаясь с ним — радуйся, потому что ребенок — это праздник, который пока с тобой.


Заповіді батькам

 

1.Ніколи не кажіть, що у вас немає часу виховувати свою дитину, бо це означатиме: мені ніколи її любити.

2.Не сприймайте свою дитину як свою власність, не ростіть її для себе, не вимагайте від неї реалізації заданої вами життєвої програми і досягнення поставленої вами мети. Дайте їй право прожити власне життя.

3.Ніколі не навчайте тому, у чому самі не обізнані.

4.Вчіть дитину самостійно приймати рішення і відповідати за них.

5.Довіряйте дитині. Дозвольте робити власні помилки, тоді дитина оволодіє вмінням їх самостійно виправляти.

6.Не соромтеся виявляти свою любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що любитимете її за будь-яких обставин.

7.Ніколи не давайте дитині негативних оцінкових суджень(«ти поганий», «ти брехливий», «ти злий»), оцінювати треба лише вчинки.

8.Намагайтеся впливати на дитину проханням — це найефективніший спосіб давати їй інструкції.

9.Не ставтеся до дитини зневажливо.

10.Будьте послідовними у своїх вимогах.

11.Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими (друзями, однокласниками, сусідами), а порівнюйте лише з тим, якою вона була вчора і якою є сьогодні.


ПОРАДИ БАТЬКАМ ВИПУСКНИКІВ

1. Контролюйте, скільки спить ваш син чи донька. Регулярне недосипання небезпечне для психіки, послаблює імунітет і загострює хронічні захворювання дітей.

2. В екзаменаційний період дуже важливе харчування випускників. Воно має бути повноцінним. Підліткам слід давати продукти, які містять вітамін Е. Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. У натуральному вигляді є в картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині, волоських горіхах.

3. Споживання на добу до 8 склянок рідини позитивно впливає на організм, зокрема, покращується робота нирок, вони краще протидіють урологічним інфекціям. При цьому і корисно пити звичайну воду, натуральні соки. Вживання кави не підвищує працездатності, і підсилює стрес, викликає сильну сечогінну дію, що призводить до зневоднення організму і підвищеної роздратованості.

4. Звертайте увагу на посуд, з якого їдять ваші діти. Краще, аби він був золотавий. Цей колір заспокоює нервову систему, концентрує увагу, покращує настрій і пам'ять.

5. Частіше спілкуйтеся зі своїми дітьми, переймайтеся їхніми проблемами, допомагайте розв'язувати їх. Займіть позицію «друга» для своїх синів і дочок.10 фактів про користь читання в голос дітям

 

1. Приділяти читанню треба щодня не менше 1 години на день. При цьому читати дитині не обов'язково безперервно цілу годину, можна читати уривками, по 10-15 хвилин, у вільний від гри та прогулянок час.

2. Важливо, щоб читання для дитини було справою систематичною.

3. Читання – це не лише обмін інформацією, це значно більше. Це спільне дозвілля батьків і дітей, прояв любові.

4. Читання – це емпатійна взаємодія, тобто читання формує у дитини здатність емоційно відгукуватися на переживання іншої людини.

5. Саме під час читання книжок дитина навчається розрізняти добро і зло, засвоює перші норми моралі, вчиться співчувати героям книжки.

6. Діти, яким читають із раннього дитинства, за своїм розвитком до 7 років випереджають однолітків на 1-2 роки.

7. У дітей, яким батьки читають регулярно не менше 1 години на день, словниковий запас у 2-3 рази більший, ніж у тих малят, кому батьки не читають.

 

8. Читати дитині вголос необхідно до 12 років, навіть попри те, що дитина вже вміє

читати сама. Адже самостійне читання для дитини – величезна робота, а коли читає

дорослий, дитина краще засвоює інформацію, запам'ятовує слова і сприймає переживання героїв.

9. Хочеш, щоб читання книжок приносило дитині максимум користі? Тоді активізуй читання своїми запитаннями по тексту: що більше сподобалося з прочитаного, що хотів сказати, зробити герой, як би ти вчинив на місці героя? Це допоможе розвивати у дитини мислення, пам'ять, мовлення й уяву.

10. Читання вголос – це один із перших і кращих методів виховання дитини, адже читання одночасно і навчає, і розвиває, і розважає. 
Коли читаєте своїй дитині

 

• Починайте тоді, коли дитина є ще немовлям.

• Дайте малюку час заспокоїтись і приготуватися слухати.

• Читайте оповідання, які подобаються вам обом.

• Читайте якомога частіше і з почуттями.

• Залучайте до читання дитину, ставлячи їй запитання.


Для чого читати своїм дітям?

 

«Вона підійшла, тягнучи свою розтріпану й заплямлену... арахісовим маслом книжку, всілася мені на коліна і сказала... «Татку, почитай мені, будь ласка, почитай». (Д-р Кліффорд Шімельц, професор педагогіки)

ДІТИ дуже швидко вчаться. Дослідження показують, що у малюків до трьох років мозок розвивається неймовірними темпами. Для того щоб дитина добре розвивалась, просто необхідно, аби батьки читали й співали їй, а також виявляли свою любов. Проте, згідно з одним вивченням, лише коло половини батьків, які мають дітей віком від двох до восьми років, щоденно читають їм. Ви можете запитати: «Чи справді має значення, читаю я своїй дитині, чи ні?»

Як розвинути любов до читання

Фахівці стверджують, що читання дійсно відіграє вагому роль. «Аби дитина навчилася добре читати, надзвичайно важливо читати їй вголос, особливо в дошкільні роки»,— говориться у праці «Як розвинути любов до читання» (англ.).

Слухаючи оповідання з книжок, діти змалечку довідуються, що літери на сторінках відповідають словам в усній мові. Вони також ознайомлюються з книжною мовою. «Щоразу, коли ми читаємо малюку, то посилаємо «приємні» повідомлення у його мозок. Ви навіть можете назвати це рекламою, завдяки якій у дитини книжки та інший друкований матеріал асоціюються з чимось приємним»,— зазначається в одному посібнику про користь читання вголос. Дитина, якій батьки прищеплюють таку любов до книжок, завжди із задоволенням читатиме.

Допомагайте пізнавати навколишній світ

Читаючи своїм дітям, батьки дають їм цінний дар — нагоду знайомитись з різними людьми, місцями і речами. Не затрачаючи багато коштів, батьки разом з дітьми можуть подорожувати на сторінках книжок по цілому світі. Розгляньте приклад дворічного Ентоні, мама якого читає йому ще з народження. Вона каже: «Коли ми вперше прийшли до зоопарку, те, що син там побачив, не було для нього цілковитою несподіванкою». Чому? Хоча Ентоні вперше бачив живих зебр, левів, жираф та інших тварин, він вже був ознайомлений з ними.

Мама хлопчика продовжує: «У свої два роки Ентоні знає багато людей, тварин, предметів і понять — і все це з книжок». Безсумнівно, читання вголос маленьким дітям посприяє тому, що вони ліпше розумітимуть світ у якому живуть.

Розвивайте близькі взаємини

У період формування характеру діти розвивають погляди, які впливатимуть на їхні дії у майбутньому. Тому батьки повинні закласти основу для близьких взаємин, заснованих на довір’ї, взаємоповазі й розумінні. Читання надзвичайно допоможе у цьому.

Коли батьки виділяють час, щоб читати малюкам, посадивши їх собі на коліна, то цим вони виявляють свою любов до них. Фібі з Канади, яка виховує восьмирічного сина, висловилась про користь від читання так: «Ми з чоловіком вважаємо, що це значно зблизило нас з Натаном. Він відвертий з нами і часто розповідає про свої почуття. Це створило між нами особливі узи».

Сінді почала читати своїй дочці, коли тій не було ще й рочку і вона могла уважно слухати не більше однієї-двох хвилин. Чи варто затрачати стільки часу й зусиль? Сінді каже: «Нерідко саме дружня, спокійна атмосфера, що панує, коли ми разом з Абігейл щось читаємо, спонукує її розповісти про якийсь інцидент у школі або непорозуміння з подругою. Хто ж з батьків не радітиме таким стосункам?» Безумовно, читання вголос може сприяти розвитку дуже близьких взаємин між батьками і дитиною.

Прищеплюйте важливі для життя навички

«Сьогодні наші діти так засмічують свій розум інформацією з телевізора та інших джерел, що їм, як ніколи, потрібно здорової розумової поживи, ясного мислення, мудрості, надійної опори, завдяки якій вони зможуть жити згідно зі своїми принципами і мати правильний погляд на життя»,— говориться у книжці «Як створити міцну сім’ю. Три кроки» (англ.). Саме батьки можуть дати правильне і благотворне керівництво.

Коли показувати дитині у книжках складні, правильно побудовані речення, це допоможе їй чітко висловлювати свої думки як усно, так і на письмі. Дороті Батлер, автор книжки «Немовлятам потрібні книжки» (англ.), каже: «Вміння розмірковувати залежатиме від рівня мови. Здатність до навчання та мислення величезною мірою пов’язана з мовою». Вміння спілкуватися — це джерело добрих взаємин.

Читання добрих книжок також закарбує в розумі дитини норми моралі та цінності. Батьки, які читають та розмірковують разом зі своїми малюками, допомагають їм розвинути вміння вирішувати проблеми. Читаючи разом зі своєю донькою Абігейл, Сінді уважно спостерігає, як вона реагує на ситуації, описані в книжках. «Ми з чоловіком можемо помітити приховані риси її особистості й запобігти невідповідному мисленню ще на самому початку». Безперечно, читання дітям уголос позитивно впливає як на розум, так і на серце.

Зробіть читання приємним

Намагайтесь, щоб під час читання діти не відчували напруги, а для цього створіть спокійну, невимушену і приємну атмосферу. Проникливі батьки знають, коли треба припинити читати. Олена розповідає: «Деколи наш дворічний Андрійко дуже стомлюється і не може довго сидіти на одному місці. Тоді ми скорочуємо призначений для читання час, щоб пристосуватись до його настрою. Ми не хочемо, аби в Андрійка виникали якісь неприємні враження, пов’язані з читанням, отже не змушуємо його сидіти довше, ніж він може».

Читати вголос — це щось більше, ніж просто вимовляти надруковані слова. Потрібно вміти перегорнути сторінку ілюстрованої книжки так, щоб викликати зацікавлення. Читайте плавно. Зміна інтонації і змістовий наголос теж збагатять оповідання. Завдяки теплоті вашого голосу дитина почуватиметься безпечно.

Результати будуть найліпшими, якщо ваша дитина активно бере участь у процесі читання. Час від часу зупиняйтесь і ставте запитання, на які неможливо відповісти одним словом. Доповнюйте відповіді дитини, пропонуючи інші варіанти.

Правильно вибирайте книжки

Мабуть, найважливішим чинником все-таки є вибір добрих книжок. Для цього потрібно затратити трохи часу. Уважно переглядайте книжки й вибирайте ті, які містять цікавий і повчальний матеріал з мораллю. Звертайте увагу на обкладинку, ілюстрації і загальний стиль. Вибирайте книжки, котрі будуть цікавими і для вас, і для дітей. Часто діти проситимуть прочитати якесь оповідання знову й знову.

Батьки по всьому світі особливо цінують книжку «Моя книга біблійних оповідань»*. Вона призначена для того, щоб читати її малим дітям. Ця публікація може не лише допомогти дітям навчитися добре читати, але й викликати інтерес до Біблії.

Завдяки тому що батьки вголос читають своїм малюкам, у дітей розвиваються добрі навички в читанні, які благотворно впливатимуть на їхнє подальше життя. Джоанн говорить про свою дочку: «Ще до того, як Дженіфер пішла в школу, вона не лише навчилась читати і писати, але й розвинула любов до читання. Однак, що важливіше, вона також полюбила нашого Величного Творця, Єгову. Дженіфер навчилася покладатись на його Слово, Біблію, аби керуватися ним у всіх своїх рішеннях». Справді, важливіше прищепити дитині любов до чогось, ніж просто чогось навчити.

11.10.2017